אתר בנייה - לדירה מקבלן יש יתרונות רבים לצד מספר חסרונות

דירה מקבלן – כל היתרונות והחסרונות

רכישת דירה היא במרבית המקרים העסקה המשמעותית ביותר שאנשים עושים בחייהם. מלבד המשמעות הכלכלית היא גם זו שתקבע את ההתנהלות היומיומית של המשפחה: האם מיקום הדירה יחייב חיפוש חנייה ממושך או עמידה בפקקים? לאיזה בית ספר ילכו הילדים והאם יש גני משחקים בקרבת הדירה? כמה אור טבעי ואוורור יש בדירה? השלב הראשון בהחלטה זו שהיא כל כך משמעותית היא ההחלטה האם ללכת על דירה מקבלן או על דירה יד שנייה. כפי בכל דבר כמעט, לשני הצדדים בהחלטה זו יש יתרונות וחסרונות וכדאי להכיר אותם לפני שמחליטים.

דירה יד ראשונה – היתרונות

יתרונות של דירה מקבלן הם רבים; כיוון שמדובר בבנייה חדשה, הרי שהדירה תבנה בסטנדרט הבנייה החדיש ביותר. תקנים משתנים ואיכות הבנייה עולה כל הזמן. דירה יד ראשונה משמעותה דירה שעומדת בתקנים החדשים ביותר, ואיכות הבנייה הגבוהה ביותר. קחו למשל נושא של בית חכם – דירה מקבלן מבטיחה כי ארון החשמל יכלול את החיווט הדרוש לשדרוג עתידי לבית חכם, גם אם תחליטו שלא להתקין כזה עכשיו. בנוסף, דירות מקבלן כוללות הגנה מפני רעידות אדמה וממ"דים בכל דירה. דירה יד שנייה תכלול אלמנטים אלו רק אם הבנייה היא חדשה יחסית, ולרוב בדירות ישנות יותר אין היערכות מתאימה לרעידות אדמה, או ממ"ד שכבר כלול בדירה. בדירות הנמצאות בבניינים מעל לארבע קומות ישנות, ייתכן שאף תתקלו בבניינים ללא מעלית, דבר שאינו קיים בבנייה חדשה.

התאמת הדירה לצרכים שלכם

יתרון משמעותי נוסף לדירה חדשה  נעוץ ביכולת להתאים אותה מראש בדיוק לצרכים שלכם. חלוקה פנימית של שטח הדירה, מיקום נקודות החשמל, כלי האינסטלציה שיותקנו – את כל אלו ניתן מראש להתקין דרך הקבלן לשביעות רצונכם, לצרכיכם ולטעמכם.  יתרון נוסף לדירה מקבלן היא האחריות שניתנת לכם לאחר קבלת הדירה. בניגוד לדירות יד שנייה, תקבלו אחריות לתיקון ליקויים שמקורם בתכנון, בעבודה או בחומרים. משך האחריות משתנה: לליקוים מסוג שונה מוגדרת תקופת אחריות שונה שיכולה להימשך בין שנתיים לעשר שנים.

דירה מקבלן – חסרונות

לצד היתרונות המשמעותיים ברכישת דירה מקבלן קיימים גם מספר חסרונות שגם אותם יש לקחת בחשבון. ראשית, קיים נושא הביקוש. לרב, הביקוש גבוה במיוחד באזורים מפותחים ומרכזיים, אך מרבית הבנייה על ידי הקבלנים אינה מתרחשת במקומות אלו. במקומות הומים ומרכזיים במיוחד כמעט ואין למצוא דירות מקבלן, גם אם רוצים.  חסרון משמעותי נוסף נוגע למשך הזמן שעובר עד לקבלת הדירה; מעבר לדירה יד שנייה יכול להיות מידי או עניין של שבועות או חודשים ספורים בעוד קבלת דירה חדשה מקבלן יכולה להמשך משך זמן ארוך, בתלוי בשלב הבנייה בזמן החתימה על חוזה. לעתים, מדובר אף במספר שנים – שנים בהם יהיה על הרוכשים להמשיך בתנאי המגורים הקיימים, לשלם שכר דירה וכדומה. החיסרון האחרון של רכישת דירה יד ראשונה נוגע למחירן: לרב דירות מקבלן יקרות ב 10%-15% לעומת דירות ישנות וקיימת הצמדת מדד תשומות הבנייה. יחד עם זאת, המחיר היקר אינו תמיד מתחייב, במיוחד לא באזורים מבוקשים בהם קיים היצע רב של דירות יד שנייה הקבלנים יוצאים במבצעים משתלמים.

לסיכום, רכישת דירה חדשה מבטיחה איכות בנייה גבוהה, התאמה מושלמת לצרכים וקבלת אחריות על הבנייה אולם ייתכן ולא תמצאו דירה מתאימה באזורים בהם הביקוש גבוה במיוחד וככל הנראה תצטרכו לשלם מחיר גבוה יותר או לחכות יותר זמן לקבלת הדירה. לפני שמקבלים החלטה כדאי להכיר ולשקול בין יתרונות וחסרונות אלו.