מה חשוב לדעת כשמזמינים עבודות גבס לבית

מהו גבס

גבס הינו חומר טבעי שאפשר למצוא אותו, כמחצב באזורים שונים בעולם. הוא מינרל רך מאד, אשר מורכב מסולפט וסידן. לאחר תהליך של חציבה, הגבס נגרס לאבקה. ממצב של אבקה מייצרים ממנו, לוחות גבס ע"י דחיסה והוספה של נייר. הוא מוצר קל, ומאד נוח לעבודה. היום ניתן  לראות עבודות ומוצרי גבס בבנייני מגורים, במשרדים, במפעלים ועוד. גבס הינו מוצר מבוקש, גם בתחומים נוספים, בשל תכונותיו המיוחדות. הוא מבודד טמפרטורה ורעש, ומתאים לשימוש מגוון במספר תחומים.

למה גבס משמש

גבס משמש לבניית קירות ומחיצות במבנים, לחיפוי תקרות וקירות, ליצירת עיצובי גבס שונים בסלון בתים ודירות, לבניית תקרות אקוסטיות, לפירים של מעליות, להקמת קירות חיצוניים בבנייה קלה, להסתרת פגמים ועוד. עבודות גבס משמשות לשיפור הבידוד כאשר מלבישים חיפויים של גבס, על התקרה, או על הקירות. קבלני בניין ושיפוצניקים עושים שימוש רב, בלוחות של גבס כאשר הם עובדים על הקמת בניינים, ובשיפוץ של מבנים קיימים. החומר האיכותי ונוח לעבודה, מהווה אחת הסיבות, מדוע רבים מעדיפים לעבוד איתו כחומר גלם.

פרטים טכניים על לוחות גבס

לוחות גבס מגיעים בעוביים שונים הנעים בין 6 מ"מ עד 30 מ"מ. בישראל, בד"כ, מקובל להשתמש בלוחות גבס בעובי של כ-12 מ"מ למחיצות גבס. חברת טמבור ממליצה להשתמש בעובי של 15.9 מ"מ כאשר מבצעים עבודות גבס, במבנים ציבוריים או פרטיים. קיימים שלושה סוגים של לוחות גבס עיקריים אשר מתאימים לביצוע של עבודות גבס שונות. שתי חברות בארץ משווקות מוצרים של גבס בישראל: טמבור ואורבונד.

סוגים של לוחות גבס

קיימים מספר סוגים של לוחות גבס שקבלני שיפוצים וקבלני גבס עובדים איתם. לוחות גבס רגיל, לוחות גבס ירוק, לוחות גבס רגיל או עמיד במים  בעל רדיד אלומיניום גב הלוח, לוחות גבס ורוד, לוח גבס עמיד במים שדוחה רטיבות ובעל עמידות מיוחדת לאש, לוחות גבס רגיל/עמיד במים/ עמיד אש עם רדיד אלומיניום ועם לוח קלקר. לכל סוגי הלוחות יתרונות משלהם, והבחירה של השיפוצניק באיזה לוח להשתמש, צריכה להיעשות לפי סוג עבודת הגבס שהוא עומד לבצע.

עוד אתרים שיעניינו אותך:

Yoram Kraus: mountain climbing

יורם קראוס – הקשר הערכי בין טיפוס הרים לניהול פרוייקטים