מי הוא המתווך ?

מתווך הוא זה שמקשר בין המוכר לקונה של הדירה. זהו האדם שלומד חוקים ומוכשר למכירת דירה מתאימה לכל אחד לפיח הצרכים והדרישות שלו .

כיום עולם התיווך התחיל להתפתח ולהתרחב במדינת ישראל מאחר והכלים שהם מציעים ומשתמשים בהם מאד עוזרים ומסייעים בתחום הנדל"ן. אנשי מקצוע אלו יכולים בקלי קלות למכור דירה במחיר המוצע ע"י שיטות שיווק מיוחדות שיכולות לספק את המוכר ובנוסף גם את הקונה. מה ז"א ?

ישנן הרבה חברות נדל"ן המציעים שירותי תיווך באמצעות אנשי מקצוע שעברו מבחני ממשלה ומשפטים שונים, המוכשרים ומאושרים ע"י משרד המשפטים במדינת ישראל למכור דירה ולקבל עמלת תיווך במקביל על כל עסקה.

רוב האנשים עובדים ואין להם זמן לפרסם, לשווק או למכור את הדירה לבד , למרות כל אמצעי התקשורת והפרסום הקיימים כיום בשוק אך עדיין נשאר הקטע של הנסיון והמומחיות של אותו מתווך אשר מציע הרבה שיטות וכלי שיווק מיוחדים שיכולים לחסוך המון זמן מהמוכר וגם מהקונה.

קיימים כיום לא מעט מתווכים שחלקם משתייך לחברות ענק בתחום הנדל"ן והתיווך וחלקם האחר הם עצמאיים שעובדים לחשבונם האישי ולא לחברה מסויימת.

בד"כ מתווכים המשתייכים לחברות גדולות הם אלו שמקבלים את העמלה הקטנה מאלו שעובדים כעצמאיים לחשבונם האישי, וזה יכול להוות יתרון וגם יכול להיות חסרון גדול מאד איך?

מתווך השייך לאחת חברות התיווך הוא זה שלא יוכל להציע עמלות, או להוזיל בעמלה שלו מול הלקוח כי הוא יהיה חייב להתחלק באחוז מסויים עם אותה חברה, ולכל חברה כזו יש את הנוהלים והחוקים שלפיה המתווכים עובדים.

היתרון בזה הוא שהמתווך הזה יש לו כלים ואמצעים רבים להשתמש בהם כדי למכור את הדירה, כמו עמיתים שיש להםנכסים מסויימים שיוכלו לענות על הדרישות של אחד הלקוחות של אותו מתווך, ובכך יהיה ללקוח יותר הצעות ואפשרויות בחירה, ובזמן קצר יותר.

לעומת זה מתווך עצמאי חוסך את כל העמלה בשבילו ולעצמו, לכן הוא יוכל להוזיל מחיר עמלה למרות שהחוק קובע 2% עמלת תיווך מהקונה ו2% מהמוכר , במקרים מיוחדים וזה קורה הרבה המתווך העצמאי יכול לשחק במחיר ובעמלה שלו  ולהוזיל ללקוח לכן זה מאד משתלם לאותו לקוח כמוכר או קונה. אך החיסרון במתווך העצמאי זה שהוא לבד, אינו משתייך לחברה שתספק לו נכסים שיוכלו לענות על הדרישות והצרכים של לקוחות המבקשים נכסים בזמן קצר, אלא הוא יצטרך לחפש או למכור בעצמו ללא כל גיבוי.