עתיד הבנייה בישראל – 2019

אחד התחומים היותר מרתקים הוא תחום הבנייה בישראל.

בעשר השנים האחרונות חל שינוי אדיר בכל מה שקשור לענף הבנייה בישראל ואנו ממש יכולים להיות עדים לכך ולשים לב להבדל בתהליכי בנייה שמתרחשים בפועל ולשוני בין דירות אליהן נכנסו לפני עשר שנים לבין דירות אליהן נכנסים בשלוש השנים האחרונות.

הדבר בא לידי ביטוי במגוון של היבטים כמו למשל מעבר לבניה קלה, מעבר לבניה ירוקה במטרה לשמור על הסביבה ולנצל את המשאבים הקיימים, שינויים בחוק לגבי עבודה בגובה ונהלי בטיחות לצד שימוש בטכנולוגיה חדישה שמטרתה לצמצם בכוח אדם ולהוזיל בצורה משמעותית את עלויות הבנייה.

יחד עם זאת, אנו עדים לאינספור פרויקטים שנבנים, חלקם במיקומים אסטרטגיים שעוברים טרנספורמציה מחדש בין אם זה שדה דב שמפונה מצפון תל אביב, שטח בו צפויים להיבנות אלפי יחידות דיור בשנים הבאות ובין אם זה במרכז ירושלים בפרויקט שנבנה ממש מעל שוק מחנה יהודה. אחת הטענות לגבי העלייה במחירי הדירות מתבססת על העובדה שבישראל לוקח המו שמן לבנות פרויקט בשל חסמים בירוקרטיים, חוקים, רישויים, מסמכים שצריכים לעבור אישור וכן גם בעיה קשה של כוח אדם ופועלים.

נראה שבכמה השנים הבאות, ענף הבנייה בישראל הולך לעבור שינוי נוסף ולעבור מענף בנייה רגיל לענף הייטק ממש. שימוש במגוון של טכנולוגיות חדישות, מעבר לתהליך הכולל הרכבה יבשה, מינוף התחדשות עירונית כאשר הכל נעשה בשטח צפוף יחסית. גם בפרויקטים מסוג תמ“א 38, נראה שצפויה התייעלות כמו למשל קידום חוקים נוספים בתחום, נוכחות של כמה מנופים באותו אתר בנייה וניצול המשאבים הקיימיםב צורה טובה יותר.

מרחבי הרשת:
סיבים אופטיים – הצטרפו לשירות yes+FIBER ותוכלו ליענות מאינטרנט מהיר במיוחד בתשתית סיבים אופטיים
מטרנה – כתבה באתר ד"ר אפי
אייפון 15 – האייפון החדש מבית אפל
מטרנה – כתבה אודות מטרנה באתר כלכליסט