תהליך הבנייה ותכנון מטבחים

 

המאמר בחסות אקרמן מטבחים http://www.amitbachim.co.il/ מומחים לתכנון ובניית מטבחים

כאשר מחליטים לשפץ את המטבח בין אם מדובר בצורך ובין אם מדובר ברצון לשנות צריך לקחת בחשבון שמדובר בתהליך ארוך וחשוב מאד. המטבח חייב להיות בסוף התהליך מטבח נוח, יפה ונעים. על מנת שהמטבח יצא בתצורה המושלמת ביותר חשוב לעבור כמה שלבים מתחילת הפרויקט ועד סופו.

להלן השלבים המרכזיים בתהליך עיצוב המטבח:

  1. גילוי הצורך או הרצון: שלב זה הוא השלב הראשון, בשלב זה צץ הצורך או הרצון לשפץ ולעצב מחדש את המטבח. שלב זה יכול לצוץ בזכות ככמה דברים כגון מטבח לא נוח, מטבח קטן, אין מיקום אחסון וכדומה. כאשר מתחילים לחשוב על עיצוב המטבח לאט לאט מתגבשת החלטה ועוברים לשלב השני.
  2. גיבוש ההחלטה: שלב ההחלטה הוא השלב החשוב ביותר, שלב זה יוצר את כל תהליך העיצוב והשיפוץ. בשלב זה מחליטים שזהו, הולכים לעצב מחדש את המטבח, מתחילים לחשוב על תקציב שניתן להשקיע ואפילו מתחילים לחשוב באופן תאורטי אך המטבח יראה וכדומה.
  3. תכנון עצמי: אמרים שכל דבר שאפשר לדמיין יכול להתקיים, זה משפט נכון מאד לשלב זה. שלב התכנון העצמי הוא שלב שבו בעלי מטבח מתחילים לחשוב באופן עצמאי אך המטבח יראה, כמה זה יעלה, אילו אנשי מקצוע נדרש ועוד. שלב זה מתבצע על ידי בעלי המטבח באופן עצמאי טרם הם שוכרים שירותים של אנשי מקצוע. שלב זה גורר את השלב הרביעי – שלב בחירת אנשי המקצוע.
  4. בחירת אנשי מקצוע: כאשר יש רעיון מגובש בראש וניתן לראות את המוצר הסופי, זה בדיוק הזמן לפנות לאנשי מקצוע ולהתחיל לקבל המלצות, הצעות מחיר, ייעוץ וכדומה. שלב זה הוא בין השלבים הקשים ביותר, בשלב זה ברור לבעלי המטבח שהם רוצים לעצב את המטבח וברור להם אך הוא אמור להיראות (פחות או יותר). בחירת אנשי מקצוע כגון מעצב מטבחים, אדריכל, שיפוצניקים, צבעים, נגר וכדומה. שלב כולל בתוכו הרבה מו"מ על מחירים ועל תכנונים. כל איש מקצוע נותן את המחירים שלו ואת ההמלצות שלו. בדרך כלל בעלי המטבח מרגישים קצת מבולבלים אך שלב זה חשוב מאד מהסיבה שסקר שוק רחב יכול להוביל להוזלה משמעותית של מחירים, בחירה של איש מקצוע מתאים ומקצועי, חיסכון בזמן וכדומה.
  1. קבלת המלצות מאיש מקצוע: לאחר שאנשי המקצוע נבחרו מתחיל שלב שבו מתחילים לתכנן את השיפוץ והעיצוב החדש בלווי של אנשי המקצוע. בשלב זה המעצב אמור לקחת את הרעיונות של בעלי המטבח ולשכלל אותם. המטרה היא להשאיר את הרעיון של בעלי המטבח בבסיס שלו ולהוסיף לו רעיונות מקצועיים היכולים לשפר אותו. המלצות של אנשי המקצוע חשובים מהסיבה שהם עובדים שנים רבות במקצוע ויש להם הרבה ניסיון ורעיונות בראשם. בשלב זה אנשי המקצוע השונים מתחילים להראות תכניות ולבסוף לאשר אותם מול בעלי המטבח.
  2. תחילת עבודה: זהו השלב המפחיד ביותר. בשלב זה ממש מתחילים לעבוד, שוברים קירות, מוציאים ארונות וממש מתחילים להעלים את המטבח הישן ולעבוד על המטבח החדש. שלב זה הוא בדרך כלל שלב לא נוח מהסיבה שלבעלי הבית אין מטבח לבשל אוכל, להכין קפה וכמעט כל הבית משותק. בשלב זה כבר מחכים לראות את התוצאה הסופית ולעתים יש חששות כגון אך יצא המטבח? האם זו הייתה החלטה נכונה? וכדומה.
  3. שלב הבדיקות: לאחר שהמטבח מוכן וניתן לראות את המטבח החדש העבודה כמעט הושלמה. שלב זה הוא אחד החשובים ביותר מהסיבה שצריך לבדוק את המטבח. חשוב לבדוק את תקינות ויציבות הארונות. את הנוחות בפתיחת מגרות, גודל האחסון, משטחי עבודה ועוד. בשלב זה בודקים שאכן כל הצדדים עמדו בהסכם שנחתם בתחילת העבודה. במידה ומשהו לא תקין איש המקצוע נדרש לתקן.