חשיבות בדק בית לפני כניסה לדירה

בדיקות מקיפות הן חלק בלתי נפרד מהתהליך של רכישת דירה. חשוב לבצע את הבדיקות טרם הכניסה על מנת להשיג יתרונות רבים ואפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של דילמה והתלבטות. הנה המדריך המלא

בית פרטי הוא בדרך כלל הנכס הכי יקר שיש ברשותנו. יתרה על כך, אפילו בדירה שכורה יש משמעות אדירה למצבו של הבית ולתקלות שקיימות לפני ומאחורי הקלעים. הבעיה היא שרובנו לא יודעים לזהות את אותן תקלות או לבדוק את הבית באופן יסודי. הפתרון היחיד שעל הפרק הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולתאם שירותי בדיקות ברמה גבוהה.

הבדיקות שמבוצעות טרם כניסה לדירות ובתים מבוססות על שימוש בציוד משוכלל. בעזרת שילוב בין אמצעים טכנולוגיים, כלים אמינים וניסיון קודם, ניתן לזהות את רוב התקלות והבעיות ולנסח חוות דעת אובייקטיבית ומקצועית. אותה חוות דעת חשובה מסיבות שונות וכדאי להביא אותן בחשבון כאשר מתכננים את תהליך הכניסה לבית חדש.

כל הסיבות לבצע בדק בית

הנה כמה סיבות שמעידות על הצורך בביצוע בדק בית טרם כניסה לבית חדש, דירה ישנה או דירה שכורה:

א. התנהלות מול הקבלן או בעלי הבית – הסיבה העיקרית שבגללה כדאי לבצע בדק בית היא שכך ניתן להתנהל מול הקבלן או בעלי הבית. התנהלות כלכלית נכונה מאפשרת לנסח את הטיפול בתקלות בתוך חוזה ההשכרה או המכירה ולדרוש הנחה במחיר הקנייה או השכירות. כל עוד מי שקונה או שוכר את הבית יודע לאיזה דירה הוא עומד להיכנס, תמיד יהיה לו קל יותר לגלם זאת בהתנהלות מול הצד השני.

ב. הגשת תביעה – יש מקרים רבים שבהם בעלי בתים בוחרים לבצע בדיקה מקיפה טרם הגשת תביעה. את התביעה הם יכולים להגיש לקבלן בדירות חדשות או לבעלי בתים ישנים שמכרו להם נכס מוזנח בלי לדווח על כך מראש, או תוך כדי הסתרת פרטים חשובים. הגשת תביעה מתבצעת מול בתי המשפט, חברות הביטוח או כל גורם אחר שמוסמך להורות על פיצוי כספי.

ג. שקט נפשי – כמובן שכדאי לבצע בדק בית גם על מנת לקבל שקט נפשי. השקט נובע מהעובדה שהבדיקה מתבצעת על ידי גורם אובייקטיבי ושהיא חתומה על ידי אנשי מקצוע. מי שמבצע את הבדיקה יודע בדיוק מה צפוי לו בבית החדש, איזה תיקונים הוא צריך לבצע ועל מה הוא יכול להתפשר. השקט הנפשי קריטי ברכישת והשכרת דירות והוא שווה הרבה כסף עבור זוגות צעירים או משקיעים בענף הנדל"ן.

איזה בדיקות מבצעים טרם הכניסה לדירה?

מי שלא מכיר לעומק את הנושא של בדק בית גם אינו יודע איזה בדיקות מבוצעות. בהקשר הזה כדאי להזכיר בדיקות כגון איטום ונזילות, או בדיקות שקשורות לריצוף. בבדיקות איטום ונזילות מבררים האם קיימות בעיות רטיבות ועד כמה הן קריטיות. לשם השוואה, בבדיקות של הריצוף מתייחסים למגוון ליקויים ובהם ליקויים בטיחותיים, תפקודיים ואסתטיים.

כמו כן, אנשי מקצוע ברמה גבוהה יכולים לבצע בדיקת סדקים ויציבות ובדיקות קרינה וראדון. בדיקות של סדקים ויציבות קריטיות בכל סוגי הדירות והן חשובות במבנים ישנים וחדשים כאחד. לעומת זאת, בדיקות קרינה וראדון מתייחסות בעיקר לרכישת דירת יד שנייה שבה יש סיכון של קרינה סלולארית, אלקטרו-מגנטית וקרינת ראדון.

לסיכום, אין תחליף לתהליך מסודר של בדק בית ובחירת אנשי מקצוע בצורה נכונה יכולה לחסוך זמן וכסף. היא מעניקה שקט נפשי וקריטית עבור כל מי שמתכנן להיכנס לבית ישן או דירה חדשה מהקבלן.